Fest och film på Lingon Kök & Bar

Välkomna till Jönköping filmfestivals officiella mötesplats och krog! I år erbjuder vi tillsammans med Lingon Kök & Bar festivalfilm i trevlig miljö. Dessutom bjuder vi på en rad kringarrangemang som förgyller kvällen. Torsdag, fredag och lördag kör vi festligheter med filmvisning, gäster och livemusik!

TORSDAG
Insläpp kl 18.30. Filmen börjar ca kl 19.30
Vi visar filmen om Philemon Arthur and the Dung, det mytomspunna bandet från de göingska skogarna vars okända identitet har gäckat musiksverige i årtionden!

Vi får dessutom besök av filmproducent Ulric Jansson (från produktionsbolaget Torvision) som inbjuder
till både diskussion och spekulation!

FREDAG
Insläpp kl 19.30. Filmen börjar ca kl 20.30
En helkväll i hiphopens och rapens tecken. Vi visar filmen P-Star Rising och efteråt chillar vi till DJ-trion Dirty Rap Scholars.

LÖRDAG

Festivalfest med musik av Sebastian Ring (KOMODO, SeLest). Ring kör en energisk slagverksshow med musik som för tankarna till det filmiska och teatrala. Han kastar sig mellan det minimalistiska och det bombastiska på sin vibrafon, sina trummor och sin metallarsenal som kommer ifrån såväl köket som bilskroten.

Alla aktiviteter kostar 50 kr/styck per person. Finns på förköp och i dörren!

Plats: Lingon Kök & Bar. Smedjegatan 9. festivalöppet  11-24 onsdag till lördag. tel: 036-12 10 20.
www.restauranglingon.se