Om Shanti Om

Indien 2007/Farah Khan/162 min
Indien räknas som en av de största filmproducenterna i världen, fler än tusen filmer utkommer varje år och drygt 200 görs i huvudstaden Mumbai. Denna del har blivit känd som Indiens eget Hollywood – Bollywood. Filmerna blandar många olika genrer och är till för alla i familjen – ofta ses samma film mer än en gång. De fantastiska historierna binds ihop av spektakulära sång- och dansnummer som utförs av filmens stjärnor och ibland hundratals statister. Stjärnorna inom Bollywood är mer än bara skådisar – de hyllas som gudar av publiken.
Om Shanti Om handlar till stor del om just avgudandet inom Bollywood. På 1970- talet drömmer Omprakash om att bli stor stjärna precis som sin idol Shantipriya. En dag i inspelningsstudion räddar han hennes liv och en gnista föds mellan dem. Shantipriya är dock gift med Mukesh, i en akt av svartsjuka av honom dör både Omprakash och Shanipriya. Samma dag föds en pojke på ett sjukhus i staden. Han växer upp till en stor stjärna - men han drömmer konstiga drömmar om ett tidigare liv och inser sedermera att han är Omprakash pånyttfödd. Nu, 30 år efter sin död, söker Omprakash hämnd på Mukesh genom att planera en ny film med honom.
Jönköpings Teater förvandlas under söndagen till ett indiskt palats med dans, film, dräkter och musik. Eftermiddagen inleds med Jönköpings egna Bollywood- dansare Annsi Simar och Nanda Öhman som skapat en helt ny koreografi för festivalen. Med stor passion har de undervisat i denna färgstarka dansform på olika skolor i stan och nu intar de scenen tillsammans. Under pausen har du möjlighet att köpa fika samtidigt som det blir det en happening kring de vackra dräkterna. Presenteras i samarbete med Dansnät Jönköping.
Jönköpings Teater
Sön 6.9 kl. 14.00